JAK WYGLĄDA DZIEŃ NA ODDZIALE

Oddział diagnostyki obrazowej to bardzo specyficzny oddział. Nie znajdziecie tam łóżek dla pacjentów ani sal chorych. To oddział, na który pacjenci są przywożeni z innych. Kto tam pracuje, co się w nim znajduje i jak wygląda zwykły dzień? To wszystko przeczytacie poniżej ☺

Na oddziale diagnostyki obrazowej pracują lekarze radiolodzy, elektroradiolodzy i pielęgniarki. Oprócz nich można spotkać ratowników medycznych i pielęgniarki z innych oddziałów. Oddział jest wyposażony w pracownię rtg, pracownię badań endoskopowych, pracownię tomograficzną, pracownię badań układu moczowego oraz jamy brzusznej, pantomograf, mammograf, pracownię USG, a także rezonans magnetyczny. 


Jak wygląda typowy dzień na oddziale? 

Pracę zaczyna się o 8 rano, a kończy o 13. Do tego czasu przyjmowani są pacjenci, tzw. planowi, czyli tacy, którzy zarejestrowali się i są rozpisani na dany dzień. Takich pacjentów spotykamy w pracowni endoskopowej, tomograficznej i w rezonansie. W pracowni rtg pacjenci przyjmowani są również na podstawie skierowania. Najczęściej są to osoby, które otrzymały takie skierowanie od lekarza z poradni szpitalnej, a także pacjenci z oddziałów, np. chirurgicznych, urologicznych lub interny. Do pracowni USG również kieruje się z pacjentów z oddziałów. 


A co jeśli zdarzy się coś nieplanowanego? 

W takich sytuacjach pacjent nieplanowany ma zazwyczaj pierwszeństwo. Osoby z wypadku, pacjenci z podejrzeniem udaru, osoby z ostrym brzuchem lub inną pilną sprawą mają wykonywane badania na cito, co wiążę się z przesunięciem planu dnia. 


Co na oddziale robią poszczególne osoby? 

Elektroradiolodzy wykonują badania obrazowe, które następnie wysyłają do, tzw. 'stacji'. Stacja to nic innego jak pomieszczenie wyglądające jak pracownia komputerowa, w której siedzą lekarze radiolodzy i opisują poszczególne badania lub rekonstruują obrazy z tomografii komputerowej. Do tego każde badanie obrazowe wymagające podania kontrastu również odbywa się w obecności lekarza. Oprócz opisywania zdjęć radiolodzy wykonują USG, są obecni przy diagnozowaniu jamy brzusznej, a także przy wszelkiego rodzaju endoskopiach. Cały oddział obstawia pielęgniarka, która podaje kontrasty, a także przygotowuje pacjenta do badania w pracowniach tomograficznych i urologicznych. Ratownicy medyczni i pielęgniarki z innych oddziałów najczęściej przywożą pacjentów i odbierają ich po skończonym badaniu. 


Jak wygląda dyżur nocny? 

To dyżur, na którym 2 elektroradiologów obstawia cały oddział. Na nocnym dyżurze nie ma pielęgniarki, więc w przypadku badania z kontrastem pacjent musi być przygotowany przez oddział, z którego przyjedzie i musi pozostać pod opieką ratownika lub pielęgniarki z tego oddziału do końca trwania badania. 



Wszystko to, co przeczytaliście powyżej opisałam z perspektywy swojej przygody z oddziałem w szpitalu w moim rodzinnym mieście, w którym odbywałam praktyki. Jeśli u Was wygląda to inaczej to chętnie o tym poczytam ☺

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ELEKTRORADIOLOGIA I CO DALEJ? CZĘŚĆ 2

Q&A

ELEKTRORADIOLOGIA I CO DALEJ? CZĘŚĆ 1