PRZYGOTOWANIE DO BADANIA

Dzisiaj coś dla przyszłych pacjentów, a mianowicie jak się przygotować do badania. Złamaliście nogę, rękę, uderzyliście się w głowę, macie problemy z nerkami, tarczycą, a może z zębami i czeka Was badanie obrazowe, a nie wiecie jak się przygotować do niego? A może jesteście studentami elektroradiologii i musicie poinformować pacjenta o tym jak się musi przygotować, a nie wiecie za bardzo jak to zrobić? Zebrałam dla Was najważniejsze informacje w jeden post i zapraszam Was do czytania ;) 


1. Badania z wykorzystaniem promieniowania jonizującego (tomografia komputerowa, badania rentgenowskie, mammografia, pantomograf)

Najważniejszą rzeczą w tego typu badaniach jest ściągnięcie rzeczy, w których mogą się znajdować metalowe elementy, np. fiszbiny w biustonoszach, spinki, klamry od paska. Wszystkie te rzeczy wyjdą na zdjęciu rentgenowskim. 

  •  zdjęcia ręki: ściągamy wszystkie pierścionki, bransoletki i zegarki
  •  zdjęcia czaszki: ściągamy kolczyki, naszyjniki, spinki, a nawet gumki do włosów, okulary, aparaty słuchowe i protezy
  • zdjęcia klatki piersiowej: ściagmy naszyjniki, biustonosz (w przypadku kobiet można zostać w bawełnianej koszulce, bez żadnych nadruków)
  • zdjęcia brzucha: spodnie należy opuścić do połowy ud, a bielizna nie powinna zawierać nadruków i brokatowych wstawek
  • zdjęcia nogi/stopy: pacjent może zostać w skarpetkach lub rajstopach, jednak w przypadku zdjęć powyżej kolana i poniżej kolana do stawu skokowego należy ściągnąć spodnie
  • zdjęcie panoramiczne zębów: ściągamy naszyjniki, kolczyki, spinki, gumki do włosów, okulary, a także wyciągamy protezy zębowe
  • badanie układu moczowego: wypicie dużej ilości płynów w trakcie badania, gdyż w ostatnich fazach, np. cystografii pacjent zostaje poproszony o oddanie moczu do założonego przed badaniem cewnika
  •  badanie mammograficzne: należy rozebrać się od pasa w górę i również ściągnąć naszyjniki

Jeśli czeka was badanie z wykorzystaniem środka kontrastowego:

  •  należy poinformować lekarza o chorobach takich jak niedoczynność i nadczynność tarczycy lub istniejących alergiach
  • oznaczyć poziom kreatyniny, który jest wyznacznikiem pracy nerek

Oczywiście ostateczna decyzja o tym czy badanie z kontrastem zostanie wykonane zależy od lekarza. Przed podaniem kontrastu należy:

  •  wypić 2 kubki wody 
  • zaraz po badaniu również zadbać o zwiększoną podaż płynów, aby nie obciążać organizmu podanym kontrastem




2. Rezonans magnetyczny

Z metalowymi rzeczami nie wchodzimy do pracowni rezonansu magnetycznego!!! Celowo napisałam to z wykrzyknikami, ponieważ rezonans magnetyczny posiada magnes i jeśli nie poinformujecie pracowników medycznych o metalowych rzeczach znajdujących się w waszym organizmie może stać się nieszczęście. Bezwzględne przeciwwskazanie do badania to metalowe śruby znajdujące się w organizmie, rozrusznik serca, implanty chirurgiczne, protezy stawów, szwy metalowe po operacjach na klatce piersiowej, kardiodefibrylator, klipsy naczyniowe, a także klaustrofobia i szereg przeciwwskazań zależnych od wybranego układu. Ściągamy spinki, zegarki, kolczyki, naszyjniki, bransoletki, wyciągamy pieniądze z kieszeni i  zostawiamy telefon komórkowy za drzwiami. Oczywiście w rezonansie magnetycznym również mogą być wykonywane badania z kontrastem i tutaj również musicie poinformować o chorobach współistniejących. 


3. Ultrasonografia 

Kolejne badanie nieinwazyjne, do którego nie trzeba się w szczególny sposób przygotowywać. Badanie USG nie wykorzystuje promieniowania jonizującego, więc możecie się czuć całkowicie bezpieczni. Badany obszar powinien być odsłonięty, tak aby operator mógł swobodnie poruszać głowicą. W przypadku badania USG jamy brzusznej należy pamiętać, że pęcherz powinien być wypełniony. 


4. Badania z zakresu medycyny nuklearnej

Badania wchodzące w zakres medycyny nuklearnej to badanie PET-CT, scyntygrafia i SPECT. Wszystkie te badania nie wymagają od pacjentów specjalnych przygotowań. Należy jednak pamiętać o zwiększonej podaży płynów, aby jak najszybciej wypłukać radiofarmaceutyk podany dożylnie, o zdjęciu metalowych elementów, a także o poinformowaniu lekarza o wszystkich przebytych urazach w obrębie układu kostnego i chorobach współistniejących. Przed badaniem pacjent może zjeść i przyjmować leki, które bierze na stałe. 


5. Badanie kardiologiczne, neurologiczne, audiologiczne i pulmonologiczne

Jeśli chodzi o takie badania jak EKG, EEG, audiometria czy spirometria i bodypletyzmografia nie są one związane ze specjalnym przygotowaniem ze strony pacjenta. W przypadku EKG i wszystkich jego form jak Holter czy próba wysiłkowa pacjent jest proszony o rozebranie się od pasa w górę. Jeśli szykujecie się na EEG to należy przyjść w rozpuszczonych włosach bez żadnych spinek. Badania z zakresu obrazowania płuc przez spirometrię czy bodypletyzmografię wymagają od pacjenta uważnego słuchania przeprowadzającego badanie i wykonywania jego poleceń. 


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cechą wspólną dla wszystkich badań jest skierowanie. Specjalnie wspominam o nim na końcu, bo jest to najważniejszy element. Poprawnie wypełnione skierowanie zawiera pesel, imię i nazwisko pacjenta, informację o badaniu jakie należy wykonać, rozpoznanie i pieczątkę oraz podpis lekarza kierującego. W przypadku, gdy jakiegoś elementu brakuje osoba przeprowadzająca badanie może odmówić wykonania tego badania. To tak zwany 'dupochron'. 

Kobiety w wieku reprodukcyjnym powinny poinformować przed badaniem, że są w ciąży lub w niej nie są. W przypadku kiedy nie są, do zadań osoby przeprowadzającej należy uzyskanie podpisu pod pieczątką, że taka kobieta jest świadoma tego faktu, w razie gdyby okazało się inaczej. Oczywiście dotyczy to badań z wykorzystaniem promieniowania. 

Na wszystkie badania z kontrastem zgłaszamy się z oświadczeniem ze swoimi danymi personalnymi, że zapoznaliśmy się z działaniem kontrastu. 

W przypadku badań z medycyny nuklearnej po skończonym badaniu przez około dobę unikamy kontaktu z dziećmi, kobietami w ciąży lub karmiącymi, w ramach prewencji. 

Na czas trwania badania nie korzystamy i nie przychodzimy z telefonami komórkowymi. 


Mam nadzieję, że niczego nie pominęłam. Wszystkie badania będę Wam opisywać na blogu już niedługo bardziej szczegółowo ;) 

Komentarze

  1. Rezonans magnetyczny to niezwykle ważne badanie obejmujące szeroki wachlarz. Warto się dobrze do tego badania przygotować. Warto trochę poczytać o tym badaniu oraz zapoznać się z niektórymi aspektami badania.

    OdpowiedzUsuń
  2. piece muflowe laboratoryjne są niezastąpionymi urządzeniami w laboratoriach chemicznych, fizycznych i materiałowych. Umożliwiają one przeprowadzanie precyzyjnych procesów termicznych w kontrolowanych warunkach, co jest kluczowe dla wielu eksperymentów i procesów produkcyjnych. Dzięki ich zaawansowanej konstrukcji i technologii, piece muflowe laboratoryjne oferują wysoką niezawodność i trwałość. Zapewniają one również jednolite rozprowadzenie ciepła, co jest niezbędne dla dokładnych i powtarzalnych wyników.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

ELEKTRORADIOLOGIA I CO DALEJ? CZĘŚĆ 2

ELEKTRORADIOLOGIA I CO DALEJ? CZĘŚĆ 1

Q&A