PLUSY I MINUSY STUDIOWANIA ELEKTRO
Każdy kierunek ma swoje plusy i minusy i elektroradiologia również w tej dziedzinie nie odstaje. Przedstawię Wam dzisiaj zalety i wady studiowania elektro. Zacznę od plusów, bo to jednak one mają Was zachęcić do ewentualnego studiowania tego kierunku.
Przejdźmy do minusów...
Tym miłym akcentem kończę ten wpis. Jakie jeszcze znacie plusy, a może minusy studiowania elektroradiologii?
1. Niewątpliwym plusem tych studiów (jak każdych innych) jest rozwój naukowy. Uczelnie mają szerokie oferty kół naukowych, do których możecie się zapisywać i aktywnie działać. Koła naukowe stanowią drzwi otwarte dla organizowania konferencji czy publikowania artykułów w czasopismach naukowych. Oprócz tego po skończonych studiach pierwszego stopnia możecie rekrutować się na studia magisterskie, a następnie doktoranckie. Jeśli widzicie się w roli bardziej naukowej to właśnie dzięki studiom możecie rozwinąć skrzydła.
2. Kolejnym uniwersalnym plusem jest przedłużenie okresu ulg i zniżek do 3 lub 5 lat. Każdy z nas lubi sobie pójść do kina czy wypić piwo na mieście. Do tego wszystkiego dochodzi poruszanie się komunikacją miejską lub pociągami i wtedy zniżki są naszymi najlepszymi kumplami. Idąc na studia możemy z tych zniżek korzystać przez odpowiedni okres czasu. Decydując się na studia magisterskie możemy korzystać ze zniżek przez okres 5 lat, a idąc na studia doktoranckie (stacjonarne lub niestacjonarne) przez kolejne 4. Także wiecie co robić ; )
3. Przechodząc już ściślej do elektroradiologii największą zaletą tego kierunku są badania. Znacie to uczucie kiedy musicie poczekać w kolejce do specjalisty żeby wykonać jakieś badanie albo dostać skierowanie na wykonanie go. Plusem każdego kierunku medycznego jest możliwość wykonania badań na ćwiczeniach lub zajęciach praktycznych. Oczywiście na elektro nikt nie wykona Wam rtg czy tk bez potrzeby, ale usg, spirometrię, audiometrię, ekg czy eeg jak najbardziej. Zachęcam Was do zrobienia sobie tych badań jeśli będziecie mieli możliwość, bo po pierwsze to nic nie boli, po drugie sprawdzicie czy wszystko jest dobrze i po trzecie nauczycie się wykonywać te badania.
4. Jeśli już jesteśmy przy badaniach to oprócz tego, że możecie się sami przebadać to jeszcze możecie zobaczyć te ciekawsze jak, np. bodypletyzmografia czy badania śródoperacyjne. Mało tego, możecie również zobaczyć wyniki takich badań, a co za tym idzie zobaczyć ciekawe przypadki lub po prostu nauczyć się rozróżniać, np. torbiele od guzów nowotworowych.
5. Powracając do uniwersalnych zalet studiowania należy wymienić także program Erasmus+. Decydując się na wyjazd możecie zobaczyć jak wyglądają studia na innych uczelniach. Oczywiście aby wziąć udział w wymianie studenckiej należy spełnić kilka wymogów, jednak w większości uczelnie chętnie wysyłają studentów na zagraniczne wojaże. Oprócz wyjazdów w ciągu roku akademickiego możliwe są również wyjazdy na praktyki do wybranych szpitali lub placówek naukowych.
6. Praktyki są kolejnym plusem studiowania elektroradiologii. Są okresem, w którym każdy na własnej skórze przekonuje się czy praca w szpitalu jest dla niego. Ich jedynym minusem jest fakt, że zamiast spać we wakacje do przyzwoitej godziny trzeba wstać o 6 i iść do szpitala. Jednak to na nich macie możliwość poznania wybranego zawodu od kuchni, bo na zajęciach jesteście krótko, w różnych porach dnia i nie zawsze jest czas albo pacjenci.
Przejdźmy do minusów...
1. Minusem numer jeden jest narażenie na czynniki szkodliwe, czyli promieniowanie jonizujące. Oczywiście na promieniowanie jesteśmy narażeni codziennie, jednak pracując jako elektroradiolog zwiększamy to narażenie. Obecnie jesteśmy w stanie zmniejszyć ryzyko dzięki stosowaniu się do zasad ochrony radiologicznej, jednak całkowite wykluczenie narażenia i ryzyka w procedurach diagnostycznych i terapeutycznych jest niemożliwe.
2. Przechodząc do przedmiotów to głównym minusem jest zapychanie planu przedmiotami, które nie wiedzieć czemu są w programie tych studiów. Wykłady z socjologii w liczbie 30h? Spoko, przecież na bank nie mają co robić w domu po zajęciach to można wpisać. Kolejny zapychacz sztuczna inteligencja... Z doświadczenia wiem, że wykładowcy najczęściej mają jedną i tą samą prezentację dla wszystkich kierunków zaczynając od zarządzania, a kończąc na elektroradiologii. W związku z tym każdy siedzi i słucha o historii socjologii i nic z tego nie wynosi, bo mija się to z jego kierunkiem. Oprócz tego zapchaj dziura ma w sobie poważny minus - bardzo często zaliczenie tego jest trudniejsze i wymaga więcej nauki niż przedmiot zawodowy...
3. Wykładowcy. Tak, oni też potrafią być minusem. Podczas swojej przygody ze studiami spotkacie wiele typów prowadzących zajęcia. Od tych zaangażowanych po tych mających w poważaniu Was i Waszą edukację. Po czym poznać wykładowcę, który olewa studentów? Po zajęciach na godzinę 8, na które stawia się cały rok, a pan doktor/profesor w tym czasie przewraca się na drugi bok w swoim łóżku. Kolejną cechą charakterystyczną jest ściągnięta z neta zrobiona przez kogoś prezentacja, którą on sam tak jak Wy, widzi pierwszy raz na oczy. Inną jest robienie przerw co 30 min, bo nie jest się przygotowanym do zajęć i trzeba jakoś improwizować żeby nie wyjść na głupka. I wiele, wiele innych....
4. Minusem zajęć praktycznych jest niewątpliwie zapamiętanie wielu protokołów badań. Tomograf firmy Siemens czy rezonans z Philipsa? Każdy ma inne oprogramowanie komputerowe, które trzeba zapamiętać. Dodatkowo pracując na sorze obowiązuje Was rejestracja pacjenta w systemie komputerowym czy zgrywanie na płyty badań obrazowych. Kolejna sekwencja działań do zapamiętania. Oprócz tego wiele ułożeń do zdjęć rtg, które musicie mieć w jednym palcu. Dla studenta spore wyzwanie jeśli ma zajęcia raz w tygodniu i ciągle zapomina.
5. Już w trakcie praktyk i zajęć praktycznych możecie mieć styczność z pacjentami pijanymi lub z więźniami. Jak student nie mający doświadczenia w radzeniu sobie z osobą pijaną, która dodatkowo odgraża się i najczęściej jest agresywna ma sobie poradzić z takim pacjentem? Zdecydowany minus pracy w szpitalu to właśnie to. Oprócz trafiających do nas VIPów bardzo często można spotkać w szpitalu więźnia z obstawą policji. Kolejna sytuacja, w której najczęściej to dziewczyny są obdarowywane niewybrednymi komentarzami dotyczącymi urody lub figury. Na studiach możecie się jeszcze zasłonić doświadczonym personelem, ale co się usłyszało i zobaczyło to Wasze.
Tym miłym akcentem kończę ten wpis. Jakie jeszcze znacie plusy, a może minusy studiowania elektroradiologii?
Komentarze
Prześlij komentarz